A może się uda ??

A może się uda ??

Często zadajemy sobie pytanie patrząc na naszą łazienkę, która zaraz będzie remontowana lub jesteśmy na etapie uzgodnień z hydraulikiem

“ a może się uda dodać bidet lub przesunąć prysznic ”

najczęstsza odpowiedz

“ wszystko się da ”

jednak z pewnym

“ale”.

Jeżeli jesteśmy na etapie uzgodnień z hydraulikiem “co, gdzie i dlaczego właśnie tu” nie ma większego problemu jednak za zachowaniem pewnych obowiązujących wymogów o których w dalszej części.

Natomiast kiedy instalacja kanalizacyjna jest już zamontowana pozostaje nam stoczyć walkę z ograniczeniami, jednym i najważniejszym jest pion kanalizacyjny czy to w mieszkaniu czy domu.  Zapewnia on prawidłowy odpływ zużytej wody więc warto spełnić przynajmniej minimalne wymagania dla naszego bezpieczeństwa.

Miska ustępowa tzw. WC – maksymalna odległość od pionu do 120cm przy zachowaniu odpowiedniego spadku. Należy przewidzieć możliwość ukrycia rury odpływowej fi 110 w posadzce lub w ścianach.

Pozostałe elementy odpływowe w łazience dają zdecydowanie większe możliwości, umywalka do 500 cm, brodzik do 300 cm, wanna do 200 cm, przy zachowaniu odpowiednich spadków.

Jeżeli mamy ten etap za sobą pozostaje nam już tylko rozmieszczenie elementów łazienki i zapewnienie przestrzeni do ich korzystania, przełoży się to niewątpliwie na funkcjonalność użytkowania.

Umywalka minimalne odległości:

  • od ściany lub prysznica 30 cm
  • od WC lub wanny 20 cm
  • od umywalki 30 cm

więc dla 2 umywalek “60” montowanych na blacie lub szafce należy zapewnić min 210 cm przestrzeni do bezproblemowego korzystanie 2 osób jednocześnie.

Miska ustępowa i bidet:

  • miska od ściany 20 cm w szczególnych przypadkach (blok z wielkiej płyty) od 15 cm
  • bidet od 30 cm to min na stronę do wygodnego korzystania

przy WC o szerokości 40 cm i bidecie o szerokości 40 cm minimalna przestrzeń to 155 cm, czy da się zmieścić WC i bidet na mniejszej powierzchni – oczywiście że tak jednak czy korzystanie w szczególności z bidetu będzie komfortowe. ??

Kabina prysznicowa:

  • od WC min 20 cm
  • od bidetu min 30 cm
  • od umywalki 30 cm

Przy zakupie kabiny pamiętajmy o wyborze drzwi otwieranych czy przesuwnych, w mniejszych łazienkach zdecydowanie przesuwne, ograniczymy możliwość uszkodzeń przy użytkowaniu.

Montaż na jakiej wysokości. ??

Aby zapewnić funkcjonalność zakupionych elementów łazienki należ w je zamontować w taki sposób aby dla jak największej liczby osób użytkowanie było wygodne.

Tradycyjna umywalka powinna być montowana na wysokości 85 cm, natomiast nablatowa jej górna krawędź może być umieszczona na wysokości 90 cm.

Baterie umywalkowe ścienne montujemy od 25 cm do 30 cm od górnej krawędzi umywalki.

Baterie wannowe ścienne montujemy od 10 cm do 25 cm od krawędzi wanny, natomiast krawędź samej wanna najczęściej ustawiamy na poziomie 60 cm.

Bateria prysznicowa standardowa montowana najczęściej na wysokości do 100 cm do 110cm, jednak coraz bardziej popularne zestawy podtynkowe z dyszami i deszczownicą montuje się pod docelowego użytkownika i wysokości  samej baterii wahają się od 115 cm do 135 cm, dysz od 60 cm do 160cm a deszczownica na wysokości 210 cm do     240 cm.

Miski WC i bidety –  standardowa wysokość montażu to 40 cm poniżej w przedszkolach, a wyżej dla osób niepełnosprawnych.

łazienka w argo-tech

Oświetlenie

Powinniśmy pamiętać o odpowiednim oświetleniu łazienki, które zarówno pozwoli na relaks, jak i umożliwi wykonanie  czynności higienicznych. Powinno być podzielone na ogólne, rozproszone i punktowe. Ogólne ma doświetlać pomieszczenie najlepiej sprawdzają się halogeny lub plafony, punktowe najczęściej są to kinkiety w okolicach luster, natomiast rozproszone to przede wszystkim taśmy LED.

Pamiętajmy również o gniazdkach hermetycznych montujemy na wysokości 130 cm,  do pralki, do grzałki grzejnika łazienkowego czy pod ładowarki szczoteczek elektrycznych.

Innym istotnym elementem samej łazienki jest wentylacja mechaniczna o która należy zadbać, aby cieszyć się przez długi czas nową łazienką.

 

 

 

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: